Ana Sayfa / Tedaviler

Estetik Diş Hekimliği

Sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olsun...

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği sağlıklı ve güzel bir gülümsemeyi sağlamak amacıyla yapılan diş beyazlatma (Bleaching), proselen laminalar, porselen inley ve onley dolgular, zirkonyum kaplamalar metalsiz porselen kaplamalar, köprüler, bonding uygulamaları ve dişeti düzenlemelerini (Pembe estetik) içerir.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin yapısında yaşlılık, boyar maddelerin (çay, kahve, sigara vb) tüketimi, travma, kanal tedavisi, gelişim süresinde kullanılan antibiyotikler (tetrafiklin) veya aşırı flor tüketimi gibi nedenlerle oluşan renklendirmelerin giderme işlemidir.

Diş beyazlatmada Ev tipi (Home Bleaching) ve ofis tipi (Office Bleaching) seçenekleri vardır. Ev tipinde hastaya bireysel olarak hazırlanan kalıbın içine hasta evde ilaç yerleştirerek uyku esnasında takarak uygular. Ofis tipinde ise klinikte veya hekim kontrolünde yapılır.

Porselen Laminalar

Dişlerin sadece ön yüzeyinde yapılan 0,5mm’lik aşındırma ile estetik görünüm elde edilen protezlerdir. Diş çürüğü, kırıklara bağlı küçük madde kayıpları, çapraşıklık, diş aralıkları ve aşınmaların giderilmesinde, renklendirme ve yapısal bozuklukların düzeltilmesinde, beyaz bir gülüş sağlamak ve diş boylarının uzatılmasında uygulanmaktadır.

Metalsiz Porselen Kaplamalar

Dişlerde dolgu yapılamayacak kadar fazla madde kaybı olduğunda veya farklı estetik beklentilerin mevcudiyetinde tercih edilir.

Porselen Inley ve Onley Dolgular

Dişlerdeki çürük miktarı arttıkça dolayısıyla dolgu hacminin büyümesini gerektiren durumlarda dolgunun kırılganlığını azaltmak için ölçü alınarak hazırlanıp dişe monte edilen porselen restorasyonlardır.

Zirkonyum Kaplamalar

Estetik ve doğal görünüme sahip, kuron ve köprü için klasik metal destekli protezlerin alt yapısında bulunan metal yerine zirkonyum kullanımıyla yapılan kaplamalardır.

Metal destekli restorasyonlarda dişe gelen ışık metal yüzeyden yansıyarak, doğal olmayan opak bir görüntüye ve dişeti kenarında gri bir bant görülmesine neden olur. Zirkonyum kaplamalar ise ışık geçişine izin verir ve restorasyon kenarında dişetinin rengi korunur. Doku uyumlu ve klinik ömürleri daha iyidir. Metal alt yapının kullanılmaması nedeniyle metal alerjisi ve toksil reaksiyon riski yoktur.

Bonding Uygulamaları

Dişlerdeki kırık ve çatlakları onarmak, özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek, diş aralıklarını kapatmakta kullanılan yöntemdir.

Dişeti Düzenlemeleri (Pembe Estetik)

Dişetlerinin fazla görünmesi (Gummy smile), dişetlerinin şekil bozuklukları ve asimetrik seviyeleri ve dişetlerindeki koyu kahverengi lekeleri gidermek amacıyla lazerle yapılan düzenlemelerdir.

Dr. Dt. Tuba Soygüden